Centrum informacji o Windows 7/8/Vista/XP/2000/2003/2008 - Strona nieoficjalna  
Cofnij Do przodu XP.net.pl Forum Artykuły Szukaj Downloads Drivers Redakcja i info Redakcja i info


   

 
Nowości w Windows 8



 

Windows 8 – co nowego

Od czasu Windows 95 szykuje się prawdziwa rewolucja. Windows 8 będzie mieć za zadanie zdobyć rynek modnych ostatnio urządzeń przenośnych z ekranami dotykowymi, a jednocześnie pozostać świetnym systemem desktopowym. System Windows 7 posiadał już co prawda możliwość obsługi dotykowej, jednak interfejs był słabo przystosowany do obsługi palcem. Podobna sytuacja miała miejsce z Windows Mobile 5 czy 6, a dopiero Windows Phone 7 został zaprojektowany pod kątem nowoczesnych smartfonów z dotykowym ekranem pojemnościowym.

 

Interfejs Metro UI

W systemie Windows 8 Microsoft wprowadza interfejs znany z Windows Phone 7 oparty o Metro UI. „Kafelki” mają zapewnić przede wszystkim prostszą obsługę na tabletach oraz innych urządzeniach z ekranem dotykowym.


Menu Start w stylu Metro UI

Aplikacje oparte o Metro UI są pełnoekranowe i zapewniają wygodną obsługę dotykową.


Aplikacja Stocks

Także okienko wyszukiwania (wcześniej zintegrowane w menu Start) doczekało się swojego pełnoekranowego odpowiednika.


 Wyszukiwanie w stylu Metro, wygodna klawiatura ekranowa

Jest też dostęp do zwykłego pulpitu po kliknięciu na kafelku „Desktop”. Kliknięcie na menu start przenosi do Start Metro UI.


Standardowy pulpit Windows

Panel sterowania

Dostępny jest też specjalny Panel sterowania z Metro UI, gdzie mamy dostęp do najczęściej wykonywanych w systemie ustawień. Pozostałe zaawansowane ustawienia dostępne są poprzez standardowy panel znany z Windows 7.


Panel sterowania – ustawienia tapety ekranu logowania

Logowanie do systemu może odbywać się poprzez podanie hasła, PINu lub hasła „obrazkowego”.


Panel sterowania – ustawienia użytkowników

 

Internet Explorer 10

Microsoft po udanym debiucie IE9 zabrał się aktywnie do prac nad kolejną odsłoną swojej przeglądarki. IE10 będzie oczywiście standardowo zawarty w systemie Windows 8. Oprócz surfowania po sieci wspiera uruchamianie aplikacji opartych o HTML5/Javascript.


IE10 Platform Preview 3

W Windows 8 Developer Preview występują dwie wersje IE – zwykła jak w Windows 7 oraz pełnoekranowa z Metro UI przystosowana do obsługi ekranów dotykowych.


IE10 – wersja pełnoekranowa z Metro UI

IE10 już w wersji Preview 3 posiada wsparcie dla wielu efektów wizualnych (CSS Text Shadow, CSS 3D Transforms, CSS3 Transitions and Animations, CSS3 Gradient, SVG Filter Effects), skomplikowanych layoutów (CSS3, HTML5 Forms) oraz zaawansowanego modelu programowania webowego (IndexedDB, HTML5 Application Cache, Web Sockets, HTML5 History, Async scripts, HTML5 File APIs, HTML5 Drag-drop, HTML5 Sandboxing, Web workers, ES5 Strict mode).

Więcej: http://blogs.msdn.com/b/ie/archive/2011/09/13/ie10pp3.aspx

 

Windows Explorer

Sporo zmian w stosunku do Windows 7 Microsoft szykuje w Eksploratorze plików. Podstawową zmianą jest wstążka (ribbon) znana z pakietu Office 2007/2010 czy aplikacji Paint z Windows 7.


Explorer z interfejsem ribbon

 


Explorer z interfejsem ribbon - menu

 Zmiany obejmują również znacznie usprawnioną obsługę operacji kopiowania, przenoszenia i kasowania plików. Operacje na plikach/folderach są grupowane w jednym oknie tak, by użytkownik z centralnego miejsca mógł kontrolować zachodzące procesy. W szczególności jest możliwość wstrzymania procesu kopiowania (pauza), a następnie wznowienia go.


Centralna kontrola nad operacjami kopiowania

Przeprojektowano także okno rozwiązywania konfliktów, gdzie również mamy do czynienia z grupowaniem w jednym miejscu np. kilku plików z odpowiadającymi sobie nazwami w lokalizacji źródłowej i docelowej.


Rozwiązywanie konfliktów podczas kopiowania

 

Obsługa ISO/VHD

Eksplorator systemu Windows 8 będzie obsługiwał natywnie montowanie obrazów ISO i VHD poprzez wybranie akcji Mount z paska ribbon (sekcja Disk image tools). ISO zostanie podmontowane jako dysk przenośny, natomiast VHD jako standardowy dysk twardy.

Więcej (operacje): http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/08/23/improving-our-file-management-basics-copy-move-rename-and-delete.aspx

Więcej (obsługa ISO/VHD): http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/08/30/accessing-data-in-iso-and-vhd-files.aspx

 

Manager zadań

Microsoft przebudował wreszcie manager zadań, który pozostawał praktycznie w niezmienionej postaci od czasów Windows 2000.


Manager zadań - wykres użycia CPU

 


Manager zadań -  lista procesów

 

Historia Plików

W Windows 8 pojawi się dedykowany interfejs do przywracania poprzednich wersji plików – File History. Podobna funkcja jest już od dawna w systemie Mac OS, a w dość okrojonej postaci dostępna była w systemach Windows Vista i Windows 7. Kopie plików będą wykonywane na zewnętrzny dysk twardy podłączony do komputera. Można wybrać częstotliwość kopii oraz warunki przechowywania starszych wersji.


Historia plików

 

Szybki start

Windows 8 ma bootować w około 10 sekund na większości komputerów PC. Kluczem do sukcesu jest wznowienie sesji kernela z hibernacji. W porównaniu do pełnej hibernacji, gdzie zapisywanych jest wiele stron pamięci wykorzystywanych przez aplikacje, hibernacja sesji 0 jest znacznie mniejsza, przez co znacznie mniej czasu zajmuje zapis na dysk. Inicjalizacja jest dużo szybsza, co daje skrócenie czasu bootowania od 30 do 70%.

 

Hyper-V

Windows 8 będzie pierwszym klienckim system operacyjnym firmy Microsoft, który będzie miał wbudowaną technologię wirtualizacji (Hyper-V). Wymaganiem jest wsparcie dla Second Level Address Translation (SLAT) przez CPU, do tego min. 4GB RAM i oczywiście 64-bitowa wersja systemu Windows 8. Będzie za to możliwość uruchamiania zarówno maszyn 32- jak i 64-bitowych, a także wsparcie dla konfiguracji wielomonitorowych oraz obsługa technologii multi-touch (wewnątrz maszyny wirtualnej).

Więcej: http://blogs.msdn.com/b/b8/archive/2011/09/07/bringing-hyper-v-to-windows-8.aspx

 

Windows Store

W Windows 8 zobaczymy Windows Store, czyli sklep z aplikacjami dla Windows, który umożliwi programistom sprzedawać swoje aplikacje praktycznie na całym świecie. Da też użytkownikom prostszy dostęp do darmowych i płatnych aplikacji, których obecnie musieli szukać w sieci.

 

Xbox Live

Microsoft potwierdził ponadto, że w systemie Windows 8 zagości Xbox LIVE. Usługa ma dostarczyć rozrywki dzięki grom, muzyce, filmom, pokazom TV itp. Xbox LIVE dostępne jest już na 2 pozostałych platformach Microsoft - konsoli Xbox 360 oraz systemie mobilnym Windows Phone 7. Nowa wersja ma posiadać przeprojektowane GUI oparte o Metro UI.


Xbox Live z Metro UI

 

Bezpieczeństwo

W procesie tworzenia systemu Windows 8 stosowane są praktyki Security Development Lifecycle (SDL), które obejmują m.in. pisanie bezpiecznego kodu, przegląd architektury i kodu pod kątem bezpieczeństwa oraz testowanie penetracyjne.

Microsoft najprawdopodobniej wkomponuje w Windows 8 także program antywirusowy Security Essentials, czyli element, którego od zawsze brakowało w systemach Windows zaraz po instalacji. Według ostatnich doniesień może on zostać połączony z aplikacją Windows Defender dając tym samym jeden kompletny produkt chroniący użytkowników przed złośliwymi aplikacji.

Usprawniono także mechanizmy chroniące system przed potencjalnymi atakami:
- ASLR (Address Space Layout Randomization) - wprowadzony po raz pierwszy w Windows Vista mechanizm powodujący mieszanie lokalizacji danych i kodu w pamięci, tak by adresy były różne na różnych komputerach; w Windows 8 mechanizm ten rozszerzono na kolejne elementy systemu oraz usprawniono algorytm losowania.
- Windows Kernel - wprowadzono ograniczenia wykorzystywane dotychczas w trybie user-mode, co pozwoli zwiększyć zabezpieczenie jądra systemu przed znanymi technikami. Dodano także weryfikację integralności w kernel pool memory allocator.
- Stos Windows - wprowadzono nowe techniki weryfikacji integralności chroniące przed wieloma exploitami; dodano także losowanie porządku alokacji, tak by exploity nie mogły polegać na przewidywalności rozmieszczenia obiektów w pamięci.
- Internet Explorer - dodano "strażników" chroniących przed utworzeniem przez atakującego niepoprawnej tablicy funkcji wirtualnych, a także wykorzystano w pełni mechanizm ASLR.
- Windows Defender - aplikacja będzie chronić użytkowników nie tylko przed robakami internetowymi, ale także wirusami dzięki wbudowanemu silnikowi Microsoft antimalware engine.
- Bezpieczne bootowanie - na komputerach wspierających UEFI 2.3.1 system Windows zapewni, że firmware i jego aktualizacje są bezpieczne oraz że ścieżka bootowania aż do sterownika antimalware nie została zmodyfikowana. Ładowany jest tylko poprawnie podpisany i zwalidowany kod, co chroni m.in. przed wirusami typu boot sector/boot loader oraz przed bootkit/rootkit, próbującymi załadować się jako sterowniki.
- Windows SmartScreen Filter - filtr SmartScreen znany z IE8/9 będzie działać w całym systemie Windows notyfikując użytkownika, gdy uruchamiana będzie aplikacja pochodząca z niepewnego źródła.

 

Inne

Wsparcie dla chipetów ARM, urządzeń x86 (x32, x64), ekranów dotykowych i innych sensorów oznacza, że Windows 8 będzie pracować na szerokiej gamie urządzeń, od 10-calowych tabletów, przez laptopy do urządzeń typu zintegrowanych z 27-calowymi ekranami wysokiej rozdzielczości. (Niestety potwierdzone jest, że standardowe aplikacje desktopowe pisane pod platformę x86 nie będą w żaden sposób wspierane na procesorach ARM.)

Windows 8 posiada również natywne wsparcie dla technologii USB 3.0, która daje znaczący skok wydajności (teoretycznej) w stosunku do wersji 2.0: 480Mbps -> 5Gbps.

Możemy się także spodziewać zaawansowanych możliwości konfiguracji trybu wielomonitorowego.

Co ważne system Windows 8 będzie działać na obecnych komputerach obsługujących Windows 7. Wzrost wydajności nie będzie może zbyt odczuwalny, ale na pewno system zostanie zoptymalizowany pod kątem mniejszego zużycia energii i optymalnego wykorzystania pamięci.

 

Podsumowanie

Windows 8 Developer Preview prezentuje się bardzo ciekawie szczególnie na tabletach. System jest jeszcze stosunkowo niestabilny, ale trzeba wziąć poprawkę na to, że nie jest to nawet wersja Beta. Działa natomiast dość żwawo, co zdecydowanie rokuje dobrze na przyszłość. Jeden z użytkowników nawet odpalił "ósekmę" na komputerze wyposażonym w zaledwie 128 MB pamięci RAM. Nieoficjalnie mówi się, że premiera kolejnej generacji Windows może mieć miejsce w maju 2012.

 



Forum XP  : Subforum Windows 8 >>

Windows 8 @ XP.net.pl >>

Strona główna serwisu XP.net.pl >>


Na podst. : własnych doświadczeń z używania Windows 8 Developer Preview oraz informacji dostępnych na stronach Microsoft
Wersja artykułu : 1.1
Ostatnia aktualizacja :
Wydanie oryginalne: wersja 1.0 (15.09.2011)

Autor : GreGM @ 2011
Dodane przez : GreGM @ 2011

 


 
 
All rights reserved. XP.net.pl © 2011 ^Do góry^